Do czego może nam się przydać sklejka?

37772190_mDzięki rosnącej popularności ruchu DIY, ukrywającego się pod skrótem angielskiego powiedzenia „do it yourself” (czyli „zrób to sam”) małym kosztem możemy stworzyć samodzielnie jakiś element wyposażenia. Do wielu mebli wykorzystamy tak zwaną dyktę, czyli sklejkę. Co na przykład możemy przy jej użyciu zbudować?
Sklejka to alternatywa dla drewna – jest warstwowo sklejonymi cienkimi ścinkami drewna różnych gatunków, najczęściej brzozy, olchy i sosny, a rzadziej buku czy drzewa egzotycznego. To relatywnie tani rodzaj deski o różnych grubościach, którym z powodzeniem możemy zastąpić deski z litego drewna. Dykta ma szerokie zastosowanie w budownictwie i meblarstwie.

Co my możemy z niej zrobić?

Blat biurka, stołu lub ławy

W łatwy sposób wykonamy własne biurko do pracy lub stół jadalny czy ławę do salonu właśnie ze sklejki. Jeśli potrzebujemy szybkiego blatu roboczego, to właśnie z niej najłatwiej będzie nam go skonstruować. Wystarczy dopasować do jej długości i szerokości odpowiednią ilość kozłów i będziemy mieli gotowy, składany stół roboczy. Z odpowiedniej grubości i jakości dykty możemy swobodnie zbudować stół do kuchni czy biurko pod komputer. Wystarczy kupić lub zrobić nogi.

Szopa lub altanka

Sklejka może nam posłużyć, jako główny materiał budulcowy do stworzenia małego domku do przechowywania różnych narzędzi i akcesoriów. Płyty drewnopochodne mogą utworzyć w szopie ściany, a nawet dach – w prosty i szybki sposób zmontujemy je przy użyciu wiertarki, łącząc tarcicą, krawędziakami i innymi drewnianymi elementami konstrukcyjnymi. Dykta może nam nawet posłużyć do wyłożenia podłogi w takim domku. Różne rodzaje grubości płyt pozwolą nam na odpowiednie dopasowanie ich do funkcji, jaką będą pełnić.

Buda dla psa, drapak dla kota

Na podobnej zasadzie, jak szopę możemy zbudować ze sklejki budę dla naszego psa. Innym wykorzystaniem, które posłuży zwierzęciu domowemu będzie stworzenie drapaka lub nawet swoistego „wybiegu” dla kota. Płyta może służyć za podstawę i tworzyć ścianki. Kot na pewno chętnie ją podrapie, zamiast wyżywać się na naszych meblach.

Wezgłowie łóżka

Jeśli posiadamy ramę łóżka, w której nie ma oparcia, sami możemy je bardzo łatwo dorobić. Wystarczy zamówić sklejkę na wymiar z satysfakcjonujących nas materiałów i o pożądanej grubości i domontować do ramy. Możemy przemalować ją na odpowiedni kolor. Jeśli chcemy możemy także pójść dalej i zrobić pochyłe oparcie, żeby jeszcze wygodniej czytało się w łóżku lub oglądało film.
Więcej dowiesz się tutaj: http://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/drewno-i-drewnopodobne.html