Odleżyny są poważnym problemem dotykającym obłożnie chorych. Zapobieganie im jest konieczne w trakcie opieki nad unieruchomionymi w łóżku pacjentami, gdyż są one nie tylko bolesne, ale mogą prowadzić do poważnych powikłań i hospitalizacji. W walce z odleżynami konieczna jest konsekwencja, odpowiednie dbanie o higienę pacjenta, ale także odpowiednie przygotowanie łóżka – radzimy zainwestować w dopasowane do anatomii chorego poduszki, podkładki i materac przeciwodleżynowy.
Jak powstają odleżyny?
Odleżyny zazwyczaj powstają wskutek długotrwałego unieruchomienia i przebywania pacjenta w jednej pozycji. Mechanizm ich powstawania jest stosunkowo prosty – jakiś fragment ciała chorego, znajdujący się zazwyczaj w miejscu, w którym kość znajduje się blisko powierzchni skóry, jest przez dłuższy czas uciskany ciężarem leżącego. W efekcie krążenie tkanek zostaje zaburzone – nie jest dostarczany tlen, ani odprowadzane toksyny. Niedotlenione i zatrute toksynami tkanki powoli obumierają.
Jak z nimi walczyć?
Odleżynom lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak już wspomniano są one nie tylko bolesne, ale mogą prowadzić do naprawdę poważnych powikłań i komplikacji zdrowotnych. Konieczne jest częste zmienianie pozycji chorego, systematyczne dbanie o higienę skóry i odpowiednio przygotowanie łóżka i siedziska, w którym pacjent spędza czas. Dopasowane do budowy ciała chorego systemy przeciwodleżynowe są konieczne – siedzisko wózka powinno być wyłożone podkładką przeciwodleżynową, a na łóżku powinien leżeć specjalistyczny materac przeciwodleżynowy. Należy również dbać o stan pościeli – nie może ona być wilgotna, nie powinny znajdować się w niej żadne okruszki, które mogą podrażniać skórę. Drażniąco działać mogą nawet zagięcia prześcieradła, dlatego trzeba jak najczęściej sprawdzać powierzchnię łóżka. Systematyczne przeglądanie stanu skóry pacjenta jest niezbędne, żeby jakiekolwiek zmiany skórne zauważyć odpowiednio wcześnie i natychmiast podjąć odpowiednie działania po konsultacji, w zależności od stopnia zmian, z farmaceutą, pielęgniarką bądź lekarzem.
Zdrowie i uroda
Profilaktyka odleżyn
Previous ArticleJak przygotować się do pierwszej rozmowy z prawnikiem?