Dom i wnetrze

Palisady i gazony – elementy upiększające do ogrodu i nie tylko

Palisady i gazony - elementy upiększające do ogrodu i nie tylkoNiewielkie obiekty architektury naprawdę czynią różnicę w wyglądzie przestrzeni – mogą wzbogacić kompozycję w ogrodzie, upiększyć taras, czy ciekawie podzielić teren publiczny – np. w parku bądź na osiedlowym skwerze. Płyty chodnikowe czy wypierająca je ostatnio kostka brukowa oraz dopasowane do nich obrzeża i krawężniki to nie wszystko. Zwłaszcza, jeśli w danym miejscu dominuje roślinność – warto ją nieco „ucywilizować”, jednocześnie nie burząc charakteru miejsca.

Funkcje palisad i gazonów.

Palisady i gazony mogą mieć wbrew pozorom wiele zastosowań – w zależności od efektu, jaki pragniemy uzyskać. W przydomowym ogrodzie istotne jest jednak, by zachować pewne proporcje. Dekoracyjność jest wspaniałą cechą, o ile nie ociera się o przesadę. Dlatego też warto sprawdzić, czy wnętrze ogrodu nie będzie przeładowane elementami upiększającymi. Najważniejsza powinna pozostać roślinność – a dodatki lepiej sprawdzą się jako akcent. Poza tym trzeba przeanalizować rozmiary ogrodu i zgodnie z nimi dobrać elementy architektoniczne. W większym ogrodzie można pozwolić sobie na większą swobodę, jednak przy mniejszej przestrzeni łatwo o „przeładowanie” czy przytłumienie jej walorów źle dobranym gazonem czy nieproporcjonalnie dużymi palisadami. Natomiast niewielkie przedmioty – lepiej jest umieszczać w miejscach widocznych (niedaleko ścieżek, drobnych placów czy na tarasie), aby nie straciły się w gąszczu roślinności. Przy aranżowaniu przestrzeni dobrze pamiętać też o zasadzie kontrastu.

Dekoracyjne elementy powinny podkreślać charakter przestrzeni, ale aby były widoczne warto zdecydować się na kolory i faktury, które będą się wybijały z tła. Jednocześnie warto, by uzupełniały całość kompozycji. Przy pomocy odpowiedniego rodzaju galanterii betonowej można nawet „modyfikować” ukształtowanie krajobrazu – na przykład klasyczną, płaską przestrzeń wzbogacić o dodatkowe poziomy – „sztuczne” wzniesienia czy skarpy. Palisady doskonale sprawdzą się w roli zabezpieczających krawędzie takich sztucznych usypisk „ścian”.

Typy ogrodu a rodzaj aranżacji przestrzeni.

Aranżacja w dużej mierze zależy od tego, w jakim stylu planujemy utrzymać przestrzeń. W ogrodzie angielskim ważne jest zachowanie swobodnego charakteru, poprzez asymetryczne zaaranżowanie przestrzeni – przejawiające się w układzie ścieżek, rozmieszczeniu elementów małej architektury. Należy pamiętać, że najważniejszą funkcję ma pełnić wypielęgnowany trawnik, toteż cała reszta kompozycji pozostaje dla niego niejako tłem. Piętrowy układ roślinności – tak charakterystyczny dla tego typu ogrodu łatwo natomiast uzyskać dzięki gazonom. Fragmenty imitujące „stare” mury można natomiast wykonać przy pomocy innego rodzaju galanterii betonowej. Inny, dość popularny typ ogrodu – śródziemnomorski także doskonale uzupełnią elementy małej architektury. Ich stylizacja nie może być jednak przypadkowa – ważne, by zachować ciepłe barwy, oraz specyficzną fakturę, nawiązującą do spękanej powierzchni. Oczywiście taki ogród nie może być zbyt uporządkowany – stąd – warto zastąpić ścieżki z kostki brukowej żwirem, jednocześnie nie rezygnując z obrzeży. W nowoczesnym miejskim ogrodzie dla odmiany nie ma wyraźnych zasad, co do aranżacji przestrzeni. Istotne jest, by przestrzeń wyrażała charakter jej właścicieli, by była funkcjonalna i miała przejrzysty układ. Często dzieli się taki ogród na konkretne strefy – przeznaczone do rekreacji, wypoczynku, czy spotkań z przyjaciółmi. Wszystko ma swoje miejsce i stanowi całość – a jednocześnie część większej całości. W tym również pomocne są rozwiązania nowoczesnej małej architektury. Obiekty architektury przestrzennej służą jak widać nie tylko celom estetycznym. Mogą również pomóc w zaznaczeniu pewnych funkcjonalnych stref. Taki podział wprowadzi do przestrzeni – nieważne czy prywatnej czy publicznej – swoiste uporządkowanie. Oczywiście najważniejszą rolę będzie odgrywać tutaj kostka brukowa – bowiem z jej pomocą zbudowane są ścieżki czy place, niemniej jednak ograniczenia w postaci palisad, i akcenty w formie gazonów znacząco mogą wzbogacić uzyskane rezultaty.

Więcej: http://www.pomtech.pl/produkty-palisady-gazony.htm

Previous ArticleNext Article
Industrialny dębowy stół do salonu https://www.fcbu.org/nowoczesny-przedpokoj-inspiracje-i-aranzacje/ zobacz