Motoryzacja

Odpowiednie ciśnienie opon

ciśnienie oponOdpowiedni zakup opon nie gwarantuje całkowitego bezpieczeństwa. Nie należy zapominać, że użytkowanie opon wiąże się z odpowiednią dbałością o nie. Ciśnienie w oponach musi być kontrolowane na bieżąco, z powodu takiego niepozornego niedopatrzenia może wyniknąć na drodze nieciekawa sytuacja.
Ciśnienie w oponach musi być kontrolowane na bieżąco. Nie można dopuścić do sytuacji aby było zbyt niskie, lub zbyt wysokie. Tylko odpowiednia dbałość o ciśnienie w oponach może zapewnić przewidzianą przez ich producenta trakcję, trwałość i dobre prowadzenie, bez względu na to czy mamy założone opony letnie czy też zimowe.
Stosowne przygotowanie opony do jazdy równa się z bezawaryjnością oraz  doskonałą przyczepnością, co zwiększa bezpieczeństwo kierowania pojazdem. Optymalne ciśnienie ma również wpływ na amortyzację, która gwarantuje wysoki komfort jazdy. Warto więc zadbać o swoje opony, oraz zapoznać się z głównymi powodami które wywołują zmiany ich ciśnienia.
Zmiany ciśnienia w oponach mogą być spowodowane wieloma czynnikami, jednak najbardziej prawdopodobne jest przenikanie powietrza przez ścianki opon, w taki sposób ciśnienie może się zmniejszyć się nawet o 0,2 Bara na miesiąc. Kolejnymi powodami mogą być: zły montaż, zmiana temperatury (powietrze jako gaz zmienia swoją objętość pod wpływem zmian temperatury, należy także pamiętać że ciśnienie w oponach powinno być mierzone na zimnym kole), uszkodzenie opony, nieszczelny wentyl lub zawór (warto pamiętać o wymianie wentyli przy montażu opon). Najrozsądniejszym sposobem na sprawdzenie ciśnienia jest wizyta w serwisie wulkanizacyjnym, złym rozwiązaniem jest  mierzone na oko, może się to w szybkim tempie źle odbić się na stanie naszej opony.
Bywa także tak, że zmniejszenie lub zwiększenie ciśnienia w kole wpłynie pozytywnie na wygodę prowadzenia. Kwestia regulacji ciśnienia powinna być brana pod uwagę w przypadku gdy: znacznie zwiększamy ciężar naszego pojazdu, podczas jazdy z przyczepą, kiedy wyruszamy w dłuższą trasę gdzie jest w miarę równa nawierzchnia (wyższe ciśnienie zmniejszy opory toczenia), oraz w trakcie jazdy miejskiej, gdzie nawierzchnia pozostawia wiele do życzenia (mniejsze ciśnienie podwyższa komfort jazdy).
Aby zwiększyć żywotność opon, czyli zapewnić im jak największy przebieg nie należy: uzyskiwać maksymalnych prędkości na drogach dziurawych, krętych, oraz podczas upałów, nie wolno przeciążać opon przy zwiększaniu ciężaru pojazdu, należy także unikać nagłego hamowania, gwałtownego ruszania i najeżdżania na substancje chemiczne.
Każdy kierowca powinien zapoznać się z zestawieniem ciśnień dla poszczególnych marek i modeli samochodów, pomoże to w doborze właściwego ciśnienia opon swojego pojazdu. Należy pamiętać że właściwe ciśnienie opon w dużym stopniu zwiększa bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Previous ArticleNext Article