Zdrowie i uroda

Najczęstsze problemy, z jakimi zgłaszamy się do stomatologa

Problemy stomatologiczne to nasza codzienność – borykamy się przede wszystkim z próchnicą, ale również brakami w łukach zębowych, nadmiernie odkładającym się kamieniem nazębnym, paradontozą. Mimo tego niechętnie odwiedzamy stomatologa – konieczność leczenia dla wielu z nas oznacza ból i dyskomfort. Co powinniśmy wiedzieć o schorzeniach w obrębie jamy ustnej? Jak wygląda leczenie? Czym może grozić jego zaniechanie?

Próchnica – choroba cywilizacyjna

Próchnica jest najczęstszym powodem wizyt stomatologicznych – szacuje się, że co drugi Polak posiada przynajmniej jeden ubytek próchniczy. Choroba ta zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych i zakaźnych. Jej powstawaniu sprzyjają: zaniechanie regularnej higieny zębów, odkładanie się osadu nazębnego, obecność bakterii w jamie ustnej, nieodpowiednia dieta i spożywanie produktów silnie przetworzonych. Próchnica początkowo atakuje szkliwo – zmiany są więc widoczne. Zaniechanie leczenia drobnych zmian z czasem przyczyni się do naciekania próchnicy w głąb zęba, co spowoduje ból. Leczenie jest konieczne i polega na mechanicznym usuwaniu zmienionych chorobowo tkanek. Zaniechanie leczenia może prowadzić do konieczności leczenia kanałowego lub usunięcia zęba.

Braki w łukach zębowych

Ubytki w uzębieniu są zazwyczaj wynikiem nieszczęśliwych wypadków komunikacyjnych czy też podczas uprawiania sportów. Dodatkowo, żeby możemy tracić również na skutek przewlekłych chorób czy podeszłego wieku. Brak nawet jednego zęba wpływa na jakość gryzienia pokarmów, zmniejszenie podparcia dla zębów sąsiadujących, sposób mówienia. Dzisiaj możemy uzupełniać takie luki na wiele sposobów. Najbardziej polecane są implanty zębów – kliniki implantologiczne znajdziemy w Krakowie i innych dużych miastach w Polsce. Leczenie implantologiczne polega początkowo na ocenie stanu kości i możliwości wszczepienia implantu. Kolejno oczekuje się na jego zrośnięcie z kością. Finalnie, po zagojeniu, na szczycie implantu umieszcza się koronę imitującą ząb. Korona tworzona jest na zamówienie, jest zgodna ze zgryzem pacjenta i dostosowana kolorystycznie do innych zębów. Implanty posiadają gwarancję, przejmują rolę naturalnego zęba i poprawiają jakość mówienia, gryzienia. Innymi metodami uzupełniania luk w łukach są protezy ruchome i stałe, jak również mosty protetyczne. Metody te znane są od dawna.

Dowiedz się więcej na stronie: instytutimplantologii.pl.

Paradontoza, która dotyka nie tylko osoby starsze

Paradontoza to ogólna nazwa schorzeń dotykających przyzębie. Choroby dotykające ten element jamy ustnej to przede wszystkim rozpulchnienie tkanek dziąsłowych, ale i liczne skaleczenia, stany zapalne. Paradontoza powoduje stopniowe odsłanianie szyjek zębowych, może być również związana z działaniem bakterii chorobotwórczych. Obecnie nie m skutecznego leku na choroby przyzębia – możliwe jest czyszczenie kieszonek zębowych z zalegającego tam osadu i resztek jedzenia, stosowanie odpowiednich past łagodzących oraz zmiana techniki szczotkowania zębów.

Dlaczego wizyty stomatologiczne są takie ważne?

Wiele z wymienionych wcześniej problemów da się uniknąć, jeśli tylko regularnie będziemy odwiedzać stomatologa. Podczas wizyt lekarz ocenia stan naszych zębów, zaleci niezbędne leczenie. Podczas wizyty możliwe jest zadanie lekarzowi pytań związanych z codzienną pielęgnacją. W razie zaleconego leczenia możemy także zapytać jak będzie ono wyglądało i z czym się wiązało. Profesjonalni lekarze powinni odpowiedzieć wyczerpująco na nasze pytania i zapewnić komfort podczas leczenia. Wybierając lekarza zdecydujmy się na specjalistę, który wzbudza nasze zaufanie.

Previous ArticleNext Article