Ciekawe

Modny ogród? Poznaj sadzonki: trzcinnik ostrokwiatowy Karl Foerster!

Nowoczesne kompozycje zieleni wymagają stosowania zróżnicowanych odmian roślin, w tym sadzonki traw ozdobnych, które wprowadzają nieco dzikiej estetyki. Są okazałe, ale przy tym także minimalistyczne, oszczędne w formie i tak różne od tego, co oferują popularne byliny i kwiaty ogrodowe. Przykładem są tytułowe sadzonki – trzcinnik ostrokwiatowy Karl Foerster, propozycja, która zdecydowanie odmieni i urozmaici każdy współczesny ogród…

 

Trzcinnik ostrokwiatowy – jak wyglądają sadzonki?

 

Trawy ozdobne, szczególnie sadzonki Karl Foerster, wprowadzają do przydomowego krajobrazu elementy bliskie naturze, dzikie i nietypowe, nawiązujące estetyką do łąk. Czerpanie z naturalnych, polskich krajobrazów i adaptowanie tych elementów do prywatnych ogrodów sprawdza się. Trzcinnik ostrokwiatowy Karl Foerster (www.ogrodowymlyn.pl/50-trzcinnik-sadzonki) to wysoka trawa o kępiastym pokroju, która rośnie w grupach. Osiąga wysokość do 180 cm. Jej delikatne kwiatostany delikatnie bujają się na wietrze – mają wysokość kilkudziesięciu cm i ładny, złotawy lub beżowy kolor. Ślicznie kontrastują z butelkową zielenią liści, jakie mają te trawy ozdobne.

 

Trzcinnik ostrokwiatowy Karl Foerster to sadzonki, które warto sadzić po kilka sztuk obok siebie lub w szeregu, tworząc dekoracyjny szpaler. Ze względu na małe wymagania świetnie sprawdzają się jako wypełnienie wolnych przestrzeni, na które zwyczajnie nie ma pomysłu. To np. wąskie paski trenu wzdłuż ścieżek, ogrodzenia lub przy elewacji budynku. Te sadzonki traw ozdobnych ładnie dopełnią kompozycję skalniaka lub rabaty, świetnie wyglądają też solo np. w okolicy oczka wodnego lub w donicy na tarasie.

 

Trzcinnik ostrokwiatowy – jak uprawiać sadzonki?

 

Dobrą wiadomością dla osób, które nie lubią zbyt dużo czasu spędzać, brudząc ręce przy ogrodowych nasadzeniach, będzie informacja, że sadzonki trzcinnika Karl Foerster są bardzo łatwe w uprawie. Należy wkopywać je do ziemi wiosną, najlepiej koło kwietnia. Poleca się sadzić trzcinnik ostrokwiatowy w grupach po 2 lub 3 sadzonki, wtedy osiągnie się efekt dekoracyjny, który najbardziej zbliżony jest do tego, jak te trawy ozdobne rosną w naturze.

 

Sadzonki trzcinników nie mają wygórowanych wymagań, będą wdzięcznie rosły w glebie ogrodowej, dobrze jednak by była ona lekko przepuszczalna, bo trawy te nie lubią nadmiaru wody. Gleba powinna być stale wilgotna, ale nie zalana. Co do stanowiska – poradzą sobie w cieniu oraz w słońcu, nie są bardzo wybredne. Właśnie dlatego to tak wdzięczne sadzonki traw ozdobnych – można wcisnąć je w dowolne miejsce ogrodu, a one szybko rozwiną się i będą kwitły w okresie od czerwca nawet do października.

 

 

Previous ArticleNext Article