Ciekawe

Moda ślubna a kultura

ślubSuknie ślubne są najważniejszym elementem ceremonii ślubnych. Moda ślubna zależy od religii i obyczajów jakie panują w rodzinach Państwa Młodych. W zachodniej kulturze religijnej dominuje biel, wesele a co za tym idzie zabawa. Jednak nie od zawsze wyglądało to tak samo.
W czasach średniowiecza śluby łączyły rodziny, przedsięwzięcia lub też kraje. Ślub był zawierany w celach politycznych dlatego panny młode były ubierane w jak najbardziej reprezentatywny sposób. Suknia ślubna z wyższych sfer była bardzo bogato ozdobiona, wykonana z wysokich jakościowo materiałów (welur, futra, jedwab). W dawnych czasach suknie ślubne były wykonywane tak aby odzwierciedlały status społeczny rodziny z której wywodzi się kobieta. Bogate panny młode miały suknie z najlepszych dostępnych materiałów, a biedne szły do ślubu w najlepszej sukni kościelnej którą już posiadały.
W dzisiejszych czasach najmodniejszym kolorem sukni ślubnej jest biel, lub jej odcienie np. ecru. Biel stała się popularna dopiero po 1840 roku, kiedy to Wiktoria Hanowerska i książę Albert wzięli ślub. Na początku zmiany koloru sukni ślubnej było złym znakiem ze względu na to że w wielu krajach był to kolor łączony z żałobą. Jednak publikacja zdjęcia ze ślubu stała się inspiracją dla wielu kobiet które zdecydowały się na podobny dobór sukni ślubnej. Przed okresem wiktoriańskim śluby były łączone z wieloma kolorami, jednak nie z bielą, czernią ani czerwienią. Po pewnym czasie kolor biały stał się symbolem czystości serca, niewinności, a z czasem zaczęło symbolizować dziewictwo.
W kulturze dalekiego wchodu, Chinach suknie ślubne były wykonywane z czerwonych materiałów, które symbolizowały powodzenie. Obecnie moda ślubna uległa zmianie o tyle, że Panna młoda bierze ślub w białej sukni ślubnej, a w trakcie wesela zmienia suknie na czerwoną bądź złotą. Kultura indyjska podobnie jak chińska za tradycyjny kolor uważa czerwień, ale używany jest także kolor zielony, według przesądów symbolizujący płodność. Na dzień dzisiejszy w Indiach nie ma stereotypowego koloru jaki mogłaby mieć suknia ślubna, używane są różne kolory.

Previous ArticleNext Article
https://beesafe.pl/porady/zniesienie-wspolwlasnosci-samochodu/ Industrialna półka typu loft do łazienki kst.org