Zdrowie i uroda

Kiedy udać się do lekarza?

Często mówi się, że wiele ludzi chodzi do lekarza zbyt rzadko. Szczególnie dotyczy to mężczyzn, którzy niejednokrotnie bagatelizują niepokojące sygnały wysyłane przez ciało i latami nie widzą nikogo w białym fartuchu. Drugą skrajność stanowią ludzie, głównie starsi, którzy nadużywają konsultacji lekarskich, przychodząc do gabinetu z najmniejszym bólem czy wahaniem ciśnienia. Kiedy zatem powinniśmy udać się do lekarza?

Ból

Ból jest nam bardzo potrzebny – to sygnał, że w ciele dzieje się coś nie tak. Czasami pojawia się i znika samoistnie. Czasem znika, jeśli jakoś zainterweniujemy – napijemy się szklanki wody, rozruszamy się czy zażyjemy tabletkę z środkiem znieczulającym. Co jednak kiedy ból jest długotrwały albo wyjątkowo silny? Wówczas bez wahania powinniśmy udać się do lekarza. Czasami rozwiązanie naszego problemu będzie proste, na przykład w postaci ortezy na opadającą stopę czy odpowiedniego leku. Bywa jednak i tak, że ból zwiastuje jakąś poważniejszą chorobę i im szybciej podejmiemy leczenie tym lepiej. Silny lub chroniczny ból zawsze zatem powinniśmy zgłosić lekarzowi pierwszego kontaktu, który prawdopodobnie skieruje nas do innego konkretnego specjalisty.

Kontrola

Czy aby udać się do przychodni musimy zatem czekać aż coś nas zacznie boleć? Niekoniecznie. Nawet jeśli czujemy się zdrowi jak ryba i nie odczuwamy absolutnie żadnych dolegliwości warto, abyśmy przynajmniej raz w roku udawali się na podstawowe badania kontrolne. Bez problemu dostaniemy na nie skierowanie u naszego lekarza rodzinnego, a zatem prawdopodobnie nie będziemy nawet musieli płacić na takie skontrolowanie swojego zdrowia. Warto wykonać podstawowe badanie moczu i krwi, czyli morfologię – z tych dwóch badań można wyczytać wiele potencjalnych nieprawidłowości. Ponadto, przynajmniej raz w roku, a najlepiej co sześć miesięcy udajmy się do stomatologa, aby skontrolować stan naszego uzębienia. Małe ubytki leczy się dużo prościej i mniej boleśnie niż te duże.
Jeżeli kiedyś chorowaliśmy na jakąś chorobę, warto również raz na jakiś czas skontrolować swój stan zdrowia u jakiegoś specjalisty. Jeśli na przykład już nie potrzebujemy ortezy na opadającą stopę, warto i tak raz w roku udać się do ortopedy na kontrolę.

Sytuacje wyjątkowe

Częściej do lekarza powinny udawać się również osoby w tak zwanym stanie wyjątkowym, na przykład chorujące przewlekle. Również kobiety w ciąży powinny szczególnie monitorować swój stan zdrowia, nie tylko u ginekologa, ale również częściej wykonywać badania kontrolne.
Artykuł inspirowany stroną https://megamedic.pl/pl/p/Orteza-na-opadajaca-stope-/599

Previous ArticleNext Article
Sejf do kampera przyczepy na wymiar https://motulinka.com/kp/akcesoria-kapielowe-dla-dzieci-i-niemowlat/reczniki-dla-dzieci-i-niemowlat/recznik-bawelniany-wafelek-dla-dzieci-i-niemowlat/ https://motulinka.com/kp/spiworki/