Ciekawe

Kamery – wizyjne systemy monitorowania


Na przełomie XX i XXI wieku nastąpił dynamiczny rozwój technik szeroko pojętego monitoringu. Wśród szerokiej oferty urządzeń monitorujących na szczególną uwagę zasługują kamery.

Współcześnie ich obserwacji poddawane są coraz rozleglejsze obszary przestrzeni publicznej ,a także prywatnej

Monitoring obejmuje parki, skwery, place zabaw, dworce, lotniska, banki, ogromne hipermarkety i małe sklepy, budynki administracji, użyteczności publicznej, ulice autostrady. W zakładach pracy, w restauracjach, barach , a nawet w publicznych toaletach napotykamy oko monitorujących kamer.
Systemy monitorujące wykorzystywane są przez instytucje publiczne, oraz podmioty i osoby prywatne.
Kamery instalowane przez właścicieli placówek handlowych i usługowych, pozwalają monitorować zachowania pracowników i klientów.

Wszechobecność sprzętu monitorującego budzi skrajnie różne opinie

Przeciwnicy twierdzą, że w dobie internetu i cyfryzacji, w dobie błyskawicznej komunikacji i przepływu danych, takie narzędzia techniczne, jak telefonia komórkowa , czy systemy monitoringu  służą gromadzeniu informacji na temat ludzi, na bezprecedensową dotąd skalę. Informacja to władza i ogromne pole do manipulacji rzeczywistością społeczną. Padają argumenty , iż współczesna technika sprowadza się do nieprzerwanej inwigilacji, odzierając jednostki z prywatności i intymności, a monitoring wizyjny jest łatwo dostępnym narzędziem służącym kontrolowaniu zachowań innych ludzi. Wszystko to stwarza warunki do ogromnych nadużyć.
Natomiast zwolennicy systemów monitorujących podkreślają ogromny wpływ obecności kamer wizyjnych na ogólne poczucie bezpieczeństwa.

Wierzą w moc kamer i ich wpływ na zachowania ludzkie

Instalowane w szkole mają ograniczać na przykład działalność potencjalnych dilerów narkotyków. Bezpieczeństwo w bakach, na ulicach, w parkach , na osiedlach ma wzrastać w obecności kamer. Podobne argumenty padają, gdy zaczyna się temat walki z przestępczością , możliwością rozpoznawania winnych i późniejszą  rekonstrukcją zdarzeń. Policjanci rzeczywiście często w swej pracy korzystają z zapisu monitoringu i chwalą go sobie, jako źródło informacji śledczych. Jednakowoż nie przeprowadzono jeszcze dokładnych badań i nie przedstawiono wiarygodnych danych, że zastosowanie kamer wizyjnych wpłynęło realnie na zmniejszeniu skali przestępstw na konkretnym terenie poddanym obserwacji.
Monitorowanie parkingów osiedlowych może nie spowodowało całkowicie występowania przypadków kradzieży, ale znaczne ich ograniczenie, co można potraktować jako sukces.
W ostatnich czasach popularność zyskują kamerki montowane w prywatnych samochodach osobowych. Monitoring miejski nie jest aż tak szczelny, aby zawsze mógł wskazać przyczynę kolizji, lub innego zdarzenia drogowego. W sukurs właścicielom aut przyszły firmy zajmujące się  produkcją kamerek wizyjnych.
Każda ze tron dyskusji ma mocne argumenty. Jednym obecność kamer odbiera poczucie prywatności i wolności, drugim ułatwia życie i uspokaja swą obecnością. Każdy  rok przynosi inne wyniki ankiet badających odbiór całego zjawiska. Temat rozległy, a opinia i wybór indywidualny.
Opracowanie https://ivel.pl/

Previous ArticleNext Article