Zdrowie i uroda

Jak prawidłowo dbać o paznokcie

Zadbane paznokcie to jeden z symboli kobiecości i nie warto na nim oszczędzać! Nie zawsze jednak wiemy, jak prawidłowo powinno się o nie dbać, aby utrzymać je w dobrej kondycji. Szczególnie zapominamy o tym w sytuacjach awaryjnych, gdy do kosmetyczki daleko, a czas goni. Zebraliśmy kilka podstawowych rad w tej sprawie.

Codzienna pielęgnacja

Zdrowie naszych paznokci jest bezpośrednio związane z naszymi dłońmi. Dlatego od ich pielęgnacji powinnaś zacząć. Zainwestuj w dobry, odżywczy krem do rąk (np. Institut Karité), nie zaniedbuj peelingu dłoni raz w tygodniu. Krem stosuj codziennie, co ochroni dłonie i paznokcie przed promieniami UV, ale i mrozem. Pamiętaj, aby wszelkie prace domowe z detergentami wykonywać w rękawiczkach, w przeciwnym wypadku po prostu zniszczysz sobie dłonie, a w konsekwencji paznokcie stracą swój blask. Ostrożna z lakierami do paznokci – dobierz taki, który nie tylko będzie pięknie wyglądał, ale i nie zniszczy dodatkowo płytki paznokcia podczas ściągania. Nie zapominaj o odżywce do paznokci oraz o unikaniu gorącego, suchego powietrza.

Dieta a kondycja paznokci

Bez prawidłowej, zróżnicowanej diety Twoje paznokcie raczej nie będą lśnić. Co warto włączyć do swojego jadłospisu, aby dobrze odżywić je od wewnątrz? Przede wszystkim nie możesz pominąć warzyw i owoców, które są pełne witamin z grupy B. Poza tym, niezwykle istotne są witaminy szczególnie wpływające na kondycję dłoni i paznokci, czyli witamina A oraz witamina E. Aby ich poziom był zawsze wysoki, jedz warzywa zielone, marchew, pieczywo wielorazowe, ale także ryby czy jajka. Kluczowe są również pierwiastki takie jak magnez, cynk oraz żelazo, które mają za zadanie dbać o prawidłowe odżywianie płytki paznokcia i jego wzrost.

Podstawowe działania

Ostatnią kwestią jest mechaniczna pielęgnacja paznokci. Chociaż uwielbiamy długie, piękne paznokcie, nie oznacza to, iż mamy je pozostawić same sobie. Warto co jakiś czas pilnikiem gruboziarnistym (np. propozycja od Tweezerman), odsunąć skórki, a następnie bardzo delikatnie usunąć jej nadmiar. Pamiętaj! Nigdy nie rób tego zbyt mocno, aby nie usunąć żywej tkanki, pojawi się wówczas krew i z pewnością odczujesz to w ciągu dnia. Jeśli nie nakładasz już żadnego produktu, z powodzeniem możesz wypolerować płytkę, aby pięknie się błyszczała. Natomiast w podróży nie zapominaj o zestawie Tweezerman, które w jednym narzędziu kryją wiele funkcjonalności, od obcinaczki i pilnika, po nożyczki do skórek i pęsetę. A to wszystko ze stali nierdzewnej, która sprawdzi się w każdej, nawet najbardziej kryzysowej sytuacji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.profimed.com/pielegnacja-ciala-pielegnacja-stop-c4155

Previous ArticleNext Article