Dom i wnetrze

Energooszczędne wyposażenie domu

Kiedy kupujemy wyposażenie domu wiele wysiłku wkładamy w jego cenę, estetykę i funkcjonalność. Warto jednak do tych elementów dołożyć jeszcze jeden – energooszczędność. Jeśli zainwestujemy w energooszczędne wyposażenie będziemy mogli zaoszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach za energię elektryczną.

Etykiety efektywności energetycznej

Wybór wyposażenia domowego, które będzie optymalne i energooszczędne ułatwiają etykiety efektywności energetycznej. Najważniejszą informacją, która została zawarta na takiej karcie informacyjnej jest klasa efektywności energetycznej. Oznaczana jest literowo w przedziale 10 klas (od A+++ – klasy najwyższej jakości do G – najniższej), jednak na samej etykietce umieszcza się 7 klas (od A+++ do D lub od A do G). W miarę postępu technologicznego możemy zaobserwować, że dużo częściej na różnorodnego rodzaju sprzętach pojawiają się te wyższe klasy, natomiast niższe praktycznie znikają z rynku. Oznaczenia te można znaleźć po lewej strony etykiety, zazwyczaj zachowuje się zasadę, że najwyższa klasa ma zielony kolor, najniższa zaś – czerwony. Z prawej strony etykiety, na czarnej strzałce umieszcza się informację o klasie danego modelu.

Pralka i zmywarka

Oprócz klasy efektywności energetycznej na takich etykietkach informacyjnych możemy znaleźć kilka innych informacji. W przypadku pralki i zmywarki będzie to zużycie energii elektrycznej i wody w skali roku. Z etykietki możemy dowiedzieć się o poziomie hałasu, jaki wytwarza dany model. Istotna będzie również pojemność urządzenia.

Lodówka

Lodówka jest sprzętem, który zużywa najwięcej energii elektrycznej ze wszystkich urządzeń AGD znajdujących się w gospodarstwie domowym. Wybór odpowiedniego sprzętu będzie więc bardzo istotny z ekonomicznego punktu widzenia. Poza klasą efektywności energetycznej warto zwrócić uwagę na zużycie prądu w trakcie roku przez dany model. Decydując się na zakup lodówki warto zastanowić się nad jej wielkością. Podczas tego wyboru powinniśmy kierować się ilością użytkowników. Na jedną osobę wystarczy około 60 litrów pojemności. Zbyt duża lodówka będzie niepotrzebnie zużywać energię.

Telewizja

Jednym z podstawowych sprzętów wyposażenia domu jest telewizor. Najczęściej kupując odbiornik zwracamy uwagę na jego wielkość i rodzaj ekranu. Aby wybrać ten bardziej energooszczędny powinniśmy pamiętać, że urządzenie z plazmowym ekranem jest bardziej energochłonny od telewizorów z LCD. Modele, które pozwolą zaoszczędzić najwięcej to te wyposażone w matrycę LCD i podświetlane diodami LED.
Decydując się na wyposażenie domu w sprzęt energooszczędny będziemy mogli nie tylko oszczędzać, ale też wyrazić troskę o środowisko naturalne. W obecnych czasach korzystanie z nowoczesnych urządzeń, które mają wysokie standardy energetyczne, staje się niemalże obowiązkiem świadomych konsumentów.
Zapraszam po więcej informacji na stronę wyposażenie wnętrz.

Previous ArticleNext Article
https://beesafe.pl/porady/historia-pojazdu-z-niemiec/ z.pl kst.org