Technologia

Elektryczne ogrzewacze wody – rodzaje

elektryczne podgrzewacze wodyStała się straszna rzecz. W piękny i jasny poranek zamiast przyjemnie ciepłej wody pod prysznicem chlusnął na nas przeszywający do szpiku kości strumień, którego temperaturę określić można tylko jako lodowatą. Co to oznacza? Cóż, nie ma zmiłuj, najwyższy czas na wprowadzenie kilku ulepszeń do naszej instalacji wodnej i kupienie nowego ogrzewacza do wody.
Wycieczka do sklepu może niewiele wyjaśnić. Produktów jest multum, a opisy nie zawsze cokolwiek wyjaśniają. Na co więc zwrócić uwagę i jak się w tym wszystkim połapać?
Do podgrzewania wody użytkowej polecamy elektryczne ogrzewacze wody. Dlaczego? W przeciwieństwie do gazowych ich używanie nie niesie ze sobą poważnych zagrożeń – mamy tu na myśli wybuch gazu bądź zatrucie tlenkiem węgla. Nie brzmi najprzyjemniej, prawda? Dlatego właśnie warto przerzucić się na używanie prądu do podgrzewania wody.
Rodzaje podgrzewaczy elektrycznych
Podstawowym podziałem, na który z pewnością się natkniemy, jest rozróżnienie na podgrzewacze przepływowe i pojemnościowe. Mówiąc najogólniej i najprościej: przepływowe podgrzewają wodę na bieżąco, czyli tylko w momencie, gdy kran jest odkręcony, natomiast pojemnościowe wyposażone są w zbiornik, w którym magazynowana jest już ciepła woda.
Drugim, równie istotnym, podziałem jest klasyfikacja według ilości punktów poboru wody (w skrócie kranów), które dany podgrzewacz jest w stanie obsłużyć. Mamy więc podgrzewacze wielodostępowi i jednodostępowe.
To rzecz jasna tylko wstępne omówienie tematu. Pozostaje jeszcze sporo kwestii – bardziej technicznych, które trzeba rozważyć indywidualnie, dopasowując dane urządzenie do własnych potrzeb, ale to już temat na osobny artykuł, który, obiecujemy, pojawi się w najbliższym czasie.

Previous ArticleNext Article