Masz świetny pomysł na biznes, ale nie masz środków finansowych, aby ten pomysł zrealizować? Jeśli wierzysz w siebie i w swój pomysł możesz bez większych przeszkód zdobyć finansowanie na otwarcie działalności gospodarczej. Jest jednak jeden warunek – musisz być zarejestrowany jako bezrobotny.
Dotacja – środki, dzięki którym zrealizujesz swoje marzenia
Dotacja, którą można dostać z Urzędu Pracy jest bezzwrotna, o ile przez rok od jej otrzymania utrzyma się działalność. Bezrobotny nie musi mieć wkładu własnego w otwieraną firmą, a cała procedura trwa stosunkowo szybko.
Aby otrzymać dotację:
- należy być zarejestrowanym bezrobotnym,
- w różnych Urzędach Pracy są różne wymagania co do czasu od rejestracji, w którym można ubiegać się o dotację. W większości przypadków ten okres wynosi trzy miesiące, jednak część urzędów skraca go do miesiąca, a nawet do tygodnia czasu,
- starając się o dotację nie można być studentem studiów dziennych, natomiast można studiować zaocznie lub być doktorantem,
- osoba, która wcześniej miała działalność gospodarczą musi odczekać 12 miesięcy od jej zamknięcia, aby starać się o dofinansowanie,
- bezrobotny, który chce otworzyć swoją działalność gospodarczą w ciągu ostatnich miesięcy nie może mieć na swoim koncie odmowy przyjęcia zaproponowanej przez urząd pracy lub stażu.
Są to najważniejsze warunki, który musi spełniać bezrobotny myślący o złożeniu wniosku o przyznanie środków na otwarcie działalności gospodarczej.
Od pomysłu do dotacji
Jeśli bezrobotny spełnia wszystkie powyższe warunki może przejść do uzupełniania dokumentów i dostarczenia wniosku do Urzędu Pracy. Wszystkie urzędy oczekują załączonego biznesplanu, wymagania co do niego różnią się od urzędów, ale zazwyczaj można spotkać się z uzupełnieniem takich pól:
- przebieg pracy zawodowej, posiadane kwalifikacje, uprawnienia i umiejętności, ukończone szkolenia przydatne do prowadzenia działalności gospodarczej,
- rodzaj działalności gospodarczej, opis produktów lub usług dotyczących planowanego przedsięwzięcia,
- główne cechy oraz zalety dotyczące oferowanych produktów lub usług,
- analiza konkurencji,
- forma zabezpieczenia zwrotu przez bezrobotnego środków otrzymanych na podjęcie działalności.
Bardzo ważne jest dobre przygotowanie biznesplanu (pomysły na biznes i porady z zakresu prowadzenia firmy znajdziesz na blogu Fakturowni) i uzupełnienie wszystkich wniosków, to właśnie na tej podstawie zapadnie decyzja o przyznaniu lub odrzuceniu wniosku. Na samym początku planowania profilu firmy warto zapoznać się z potrzebami lokalnego rynku, a przede wszystkim z konkurencją. Zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo dostania dotacji ma kolejna kosmetyczka w mieście, niż mały zakład produkcyjny, który ma szanse zatrudniać w przyszłości pracowników.
Jeśli masz fajny pomysł i realne szanse na to, że to co chcesz zaproponować swojej lokalnej społeczności się przyjmie walcz o dotację z Urzędu Pracy. Powodzenie całego przedsięwzięcia mocno zależy od Ciebie i od tego jakie masz kompetencje dotyczące profilu działalności, którą chcesz otworzyć. Przygotuj dobry wniosek, dzięki czemu zwiększysz swoje szanse. Wszystko masz w swoich rękach, więc solidnie zabierz się do pracy, a na pewno urząd przyzna Ci dofinansowanie.