Ciekawe

A czy Ty wiesz, skąd się biorą kursy walut?

kurs walut onlineW ostatnim czasie powstało bardzo wiele miejsc w Internecie, gdzie można wymienić walutę. W zależności od kursu waluty online możemy zyskać lub stracić, wszystko zależy od tego, jaką zastosujemy taktykę. Jeśli wierzyć, wiele osób uzyskuje naprawdę ciekawe wyniki, lecz czy to tylko kwestia ich szczęścia czy obycia, tego nie wie tak naprawdę nikt. Na pewno znają oni podstawowe pojęcia, na przykład w stylu „skąd się biorą kursy walut”. A czy Ty to wiesz?
Wiedza jest zawsze w cenie, nawet, gdy myślimy, że pozjadaliśmy wszystkie rozumy. Zawsze można się czegoś dowiedzieć, także w temacie wymiany walut online. Jeśli interesujesz się tym zjawiskiem to pewnie przeczytałeś już niejeden artykuł na ten temat, jednak czy znalazłeś w nim informację na podstawowe kwestie dotyczące kursów walut? Jeśli nie, nigdy nie jest za późno, aby tego się dowiedzieć.
Kursy walut tak naprawdę kształtują się w zgodzie z czynnikami makroekonomicznymi, osiąganymi wynikami gospodarczymi konkretnych państw oraz poziomem stóp procentowych. Prawdziwe jednak realną siłę w kształtowaniu się kursu walut wywiera prawo popytu i podaży. Jest to tak dużo wpływ, że czasami kurs jest zupełnie inaczej ukształtowany niż zapowiadały to wszelkie długoterminowe prognozy. Wielu osobom zdaje się, że przewidzieć kurs walut jest niezmiernie łatwo. Takie osoby są w błędzie. Gdyż rynek ma wielu uczestników, a ich konkretne działania są trudne do przewidzenia.
Podstawowa zasada mówi, że rynek walutowy określa kurs waluty, to o jego kształcie przesądza popyt na obce waluty oraz ich podaż. I tak, jeśli popyt jest wyższy niż podaż, krajowy pieniądz słabnie (zachodzi tak zwana deprecjacja), zaś jeśli podaż jest wyższa niż popyt, to krajowa waluta się umacnia (aprecjacja). Rynek walutowy lubi równowagę, więc ustala się na nim cenę równowagi, gdzie popyt i podaż równoważą się.
Jednocześnie, warto wspomnieć, iż kurs walutowy nie musi być określany przez rynek. Z powodzeniem może kształtować go także bank centralny, kiedy deklaruje możliwość sprzedawania i kupowania obcych walut po ustalonej cenie. To zawsze jest jednak ryzyko, gdyż nie ma pewności czy popyt na dewizy będzie się równoważył z podażą, zaś nadwyżka popytu albo podaży wpływa na bank centralny, na poziom jego rezerw walutowych.

Previous ArticleNext Article