Podczas jazdy opona jest narażona na szereg czynników, które mogą w znaczący sposób skrócić jej żywotność. Uszkodzenia powstają przez różnego rodzaju czynniki z którymi należy się zapoznać. Ponadto warto wiedzieć kiedy gwarancja obejmuje uszkodzenie naszego produktu, lub też nie.
Najnowsze modele opon są stworzone tak aby ich pękanie było praktycznie niemożliwe, jednak zbieg wielu niekorzystnych czynników może spowodować awarię opony. Negatywnymi skutkami działającymi na niszczenie opon może być np. zła eksploatacja podczas wysokich temperatur, spaliny samochodowe, ozon, światło słoneczne. Aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji zaleca się kontrolowanie stanu opon raz w tygodniu, obserwacja poziomu bieżnika może w dużym stopniu zmniejszyć ryzyko uszkodzenia opony, kiedy tylko zauważymy że bieżnik jest zbyt mały (starcie 1,6mm) należy zmienić nadmiernie wyeksploatowaną oponę na nową. Ścianki boczne opon mogą zostać uszkodzone podczas parkowania ocierając koło o krawężnik, lub też przez nadmierne stosowanie chemicznych środków czyszczących. Najlepszym sposobem do utrzymania optymalnego stanu opon jest regularne eksploatowanie opon, ponieważ kiedy opona jest systematycznie rozciągana, jej materiał starzeje się wolniej. Opona pokonująca niewielkie dystanse jest bardziej narażona na pęknięcia.
Właściwe użycie opony jest bardzo ważne, choćby ze względu na gwarancje. Jeżeli opona jest niewłaściwie eksploatowana producent może nie uznać gwarancji (zazwyczaj trwającej 4 lata). Dlatego należy kontrolować poziom ciśnienia w oponach, oraz regulować go kiedy znacznie zmniejszamy lub zwiększamy ciężar pojazdu. Jeżeli podczas gwarancji będzie jasne, że opona uległa zniszczeniu przez niewłaściwe użycie, nie zostanie ona uznana. Nie wolno bagatelizować takich sytuacji, nie tylko ze względu na samą gwarancję lecz także ze względu na własne bezpieczeństwo, które w takich przypadkach może być poważnie zagrożone. Dlatego też należy systematycznie kontrolować stan ogumienia.
Motoryzacja
Dlaczego opony pękają?
Previous ArticleCzego jeszcze nie wiesz o LEGO?