Większość osób rozwodzących się z wieloletnim partnerem ma przed oczami wizję ciągnącej się latami batalii na oczach świadków i biegłych sądowych. Okazuje się, że przebieg postępowania wcale nie musi mieć tak radykalnej formy. Ogromny wpływ na proces ma konstrukcja pozwu rozwodowego, a dokładniej to, czy obarczamy winą za rozpad związku drugą stronę. Decydując się na rozwód bez orzekania o winie możemy znacząco usprawnić całą procedurę. Kiedy warto zdecydować się na tę formę rozwodu?
Szybki rozwód? To możliwe!
W pozwie składanym do sądu okręgowego należy określić, czy wnioskujemy o rozwód z orzeczeniem lub bez orzeczenia o winie drugiej strony. Osoby, które nie doświadczyły krzywdy od małżonka często decydują się na drugi wariant. Chęć polubownego zakończenia formalnego związku znacząco ułatwia sądowi całą procedurę. Jeśli współmałżonkowie są zgodni w kluczowych kwestiach, takich jak opieka nad dziećmi, wysokość alimentów i podział majątku, sąd potrzebuje dwóch (czasami nawet jednej rozprawy), żeby wydać pomyślny dla obu stron wyrok i zamknąć sprawę. Co ważne, jeśli jeden z byłych współmałżonków znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej, może sądownie ubiegać się o alimentacyjne wsparcie od byłego partnera.
Wsparcie na wszystkich etapach
Samodzielne sporządzenie wniosku oraz zrozumienie wszystkich procedur może przysporzyć wielu trudności. Aby maksymalnie ułatwić sobie przygotowania do rozwodu, uniknąć błędów w dokumentacji, zyskać godnego reprezentanta swoich interesów i wsparcie podczas procesu, warto nawiązać współpracę z zaufanym adwokatem wyspecjalizowanym w prawie rodzinnym. Więcej praktycznych informacji na temat rozwodów bez orzekania o winie dostarczy Ci kancelaria adwokat-katowice.info.pl. Na stronie internetowej znajdziesz praktyczne porady cenionych prawników.