Zarówno suszone warzywa, jak i owoce są produktami bogatymi w cenne składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Oczywiście te w wersji nieprzetworzonej powinny na stałe znaleźć się w naszym codziennym jadłospisie. Jednakże zimą trudno o dobrej jakości rośliny, więc warto mieć w zapasie chociaż suszone.
Smaczne i zdrowe suszonki
Jako, że owoce i warzywa są podatne na zmiany atmosferyczne i psucie się podczas ich przechowywania, to warto zawczasu je utrwalić. W tym celu stosuje się na przykład suszenie. Wówczas można cieszyć się ich wyjątkowym smakiem przez znacznie dłuższy okres czasu.
Suszone owoce to świetny pomysł na przekąskę. Nie tylko są smaczne, ale także i zdrowe. Z całą pewnością jest to znacznie lepszy wybór, niż sięgnięcie po wysoko przetworzoną żywność z marketowej półki. Większość ogólnodostępnych słodyczy jest napakowana chemią i rafinowanym cukrem, które mają negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu i na nasz wygląd.
Utrwalanie żywności tradycyjną metodą
Suszenie warzyw i owoców jest znaną już od wieków metodą przedłużania trwałości zebranych plonów. Jako, że w świeżych roślinach znajduje się dużo wody sprzyjającej rozwojowi drobnoustrojów, pozbycie się jej zmniejsza ryzyko spleśnienia. Ponadto procesy enzymatyczne przyczyniają się do znacznych strat barwników i składników odżywczych.
Dzięki suszeniu warzyw i owoców możliwe jest nie tylko pozbycie się wody, ale także zabicie istniejących już w żywności patogenów. Jeśli chodzi o przemysł, to oprócz suszenia stosowane jest jeszcze dodatkowe zabezpieczenie w postaci siarczanów, które redukują procesy odpowiadające za ciemnienie owoców.
Jak proces suszenia wpływa na jakość warzyw i owoców?
Suszone warzywa i owoce nie posiadają aż tak dużej zawartości witamin, jak w wersji na surowo, jednakże nadal mają sporą wartość odżywczą. Suszenie wpływa zarówno na jakość, jak i strukturę, wartość odżywczą oraz wygląd, smak i zapach surowca. Ciekawe jest to, że w wyniku zmniejszenia zawartości wody podczas suszenia dochodzi jednocześnie do zmniejszenia objętości produktu. Takie obkurczenie ma też swoje wady, gdyż łatwiej jest nam pochłonąć większą ilość produktu, który przecież zawiera niemało kalorii.
Jeśli suszenie odbywało się pod wpływem wysokiej temperatury i to przez stosunkowo długi czas, to niestety prowadzi do znaczących strat wartości odżywczych. Zmienia się też kolor, smak i aromat surowca, co może być w przypadku niektórych warzyw i owoców korzystne. Przykładowo suszone grzyby i nać pietruszki stają się bardziej aromatyczne i mają intensywniejszy smak.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Ogrodnik S.A.