Turystyka

Jazda ekstremalna

Zima to idealny czas na aktywność na świeżym powietrzu. Wiedzą o tym wszyscy narciarze, którzy nie mogą już doczekać się mroźnej, słonecznej pogody. Gdy tylko spadnie pierwszy śnieg narciarze udadzą się na stoki, by rozpocząć białe szaleństwo. A może tak warto zrezygnować z jazdy po wydzielonych trasach i poznać skituring?

Narty z przygodami

Skitour jest formą narciarstwa, która ceni sobie nieodkryte szlaki. Dziką przyrodę i walkę z własnymi niedoskonałościami, słabościami oraz wyzwania, które sprawdzają narciarza. Jest to sport dla osób, które mają dobrą kondycje fizyczna oraz dobrze umieją jeździć na nartach.

Największą zaletą skitouru jest unikanie powszechnie dostępnych tras. Im mniej jest osób na trasie, tym ciekawsze jest wyzwanie. Narciarze, którzy uprawiają tour nie jeżdżą po trasach, które przygotowały maszyny. Szukają długich podejść, by po dziewiczym terenie zjeżdżać jak najdłużej. Jest to stanowczo sport dla osób zdeterminowanych, ceniących sobie samotność oraz wyzwania.

W skitouringu bardzo ważny jest odpowiedni sprzęt. Trasy, które pokonują narciarze są trudne, wymagające nie tylko umiejętności, ale również dobrego sprzętu z najwyższej półki.

Wiązania to podstawa

Skituring wymaga specjalistycznego sprzętu narciarskiego. Najważniejsze są wiązania, które muszą szybko i sprawnie się odpinać. Wiązania skiturowe atomic umożliwiają swobodę zarówno podczas zjazdu, jak i w trakcie podejścia pod górę. Przepięcie, które uwalnia stopę można uruchomić za pomocą kijka, co pozwala na szybką i wygodna zmianę zasady działania wiązania. Po udanym zjeździe bez większych problemów można ruszyć w górę na kolejny stok.

Kolejnym elementem, o który trzeba zadbać to nary. Muszą one być lżejsze od zjazdówek. Większość nart turowych można poznać po podwójnym dziobie. Takie rozwiązanie umożliwia przerobienie nart na sanki w razie wypadku. Ciągnięcie rannego jest wtedy dużo wygodniejszym rozwiązaniem.

Buty, których będziemy używać do tury również są lżejsze od zjazdowych. Po przestawieniu ich na system schodzenia umożliwiają swobodne zginanie stawu skokowego. Charakterystyczna dla butów skiturowych jest również podeszwa. Tak jak buty trekkingowe mają podeszwę wibrama, która po zdjęciu nart umożliwia podchodzenia na stok bez przypiętych nart.

Skitur to ciekawy i wymagający sport, do którego trzeba być przygotowanym. Odpowiednia kondycja, doświadczenie oraz pokora w stosunku do gór to gwarancja dobrej zabawy. Odpowiednie narty, buty a przede wszystkim wiązania skiturowe atomic to gwarancja bezpiecznego powrotu do domu.

Previous ArticleNext Article
https://beesafe.pl/porady/najtansze-nowe-samochody/ https://e-oko.com/ogrzewacz-tarasowy-komfort-w-chlodne-wieczory/ https://goldavocado.pl/ogrzewanie-tarasowe-gazowe-praktyczne-rozwiazanie-dla-kazdej-przestrzeni/