Dom i wnetrze

Czy balustrada zawsze jest koniecznością?

Prowadząc prace wykończeniowe, możesz zastanawiać się, czy montaż balustrady jest koniecznością. Okazuje się, że stosowne informacje znajdziesz w aktualnie obowiązujących przepisach.
Jako osoba, która zdecydowała się postawić dom mieszkalny, doskonale wiesz, jak wiele formalności musiałeś spełnić. Jeżeli w twojej posiadłości znalazły się schody, to najprawdopodobniej będziesz musiał zamontować również balustrady. Dlaczego? Obowiązek ten wynika bezpośrednio z aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

Gdzie znajdziesz informacje o balustradach?

Szczegółowe informacje o balustradach znajdują się w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynku i ich usytuowanie. Z przywołanego aktu wynika, że każde schody – czy to wewnętrzne, czy też zewnętrzne – powinny być zaopatrzone w balustrady wówczas, gdy wysokość do pokonania przez użytkownika przekracza 0,5 m.

Jaką balustradę wybrać?

Z wyborem balustrady możesz mieć problem. Takich produktów na rynku jest bardzo dużo. Podjęcie decyzji nie jest zatem łatwe, i to nawet wówczas, gdy dokładnie wiesz, jaki efekt chcesz osiągnąć. Przy wyborze tego produktu powinieneś pamiętać, aby zastosowany do balustrady produkcji materiał komponował się ze schodami i stylem pomieszczenia, w którym znalazły się schody.
Poradnik schody i balustrady: www.dom.pl/schody-i-balustrady-w-domu

Nie zapomnij o poręczach

Korzystanie ze schodów może być problemem zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych domowników. Z myślą o nich powinieneś zadbać również o poręcze. Producenci oferują bardzo atrakcyjne produkty, ale nie zawsze ich użytkowanie musi być komfortowe. Pamiętaj zatem, aby zwrócić uwagę na to, czy poręcz nie ma ostrych elementów i jest wygodna.

Previous ArticleNext Article