Ciekawe

Owczarek niemiecki szczeniaki charakter

dog-727820_1280Przyjmując pod swój dach szczeniaka, musimy przygotować się nie tylko na to, że będzie ono potrzebowało kompleksowej opieki, ale też wychowania. Socjalizację psiaka trzeba rozpocząć jak najwcześniej. Dotyczy to szczególnie tych ras, które bez odpowiedniego ułożenia mogą sprawiać problemy. Owczarki niemieckie to jedna z najpopularniejszych ras psów na świecie. Jej korzenie sięgają końca XIX wieku, i jak sama nazwa wskazuje – psy pochodzą od naszych zachodnich sąsiadów. Szczenięta potrzebują oczywiście podstawowych zabiegów zdrowotnych – w większości hodowli zostają one już odrobaczone (trzykrotnie, w cyklu kilkutygodniowych wizyt w gabinecie weterynaryjnym) oraz zaszczepione (wstępnie) przeciw chorobom zakaźnym. Dalsze szczepienia profilaktyczne są jednak obowiązkiem nowego opiekuna i nie należy ich zaniedbywać, bowiem, jak u każdego małego psiaka, tak i u szczeniąt owczarków niemieckich układ odpornościowy nie jest w pełni wykształcony.
Bardzo istotny dla rozwoju owczarka niemieckiego jest pierwszy rok jego życia. Wtedy to dochodzi nie tylko do gwałtownego wzrostu w wymiarze fizycznym, ale też kształtuje się charakter psa. Dlatego też poza odpowiednią pielęgnacją, obejmującą wprowadzenie optymalnej diety, regularnych wizyt w gabinecie weterynarza, a także częstej aktywności na świeżym powietrzu należy też zadbać o intelektualną i emocjonalną stymulację owczarka. W zakresie diety warto nie tylko zainwestować w karmę, ale też wzbogacić posiłki o specjalne preparaty chroniące i wzmacniające stawy psa. Pamiętajmy, iż w okresie intensywnego wzrostu kościec jest szczególnie narażony na przeciążenia. Należy w tym czasie unikać zbyt intensywnych treningów – zamiast biegania czy skoków przez przeszkody warto wybrać długie spacery. Aby poprawnie wychować szczenię owczarka i nadać mu charakter, który przez wielu jest tak ceniony w tej rasie, należy łączyć zabawę z nauką. Podobnie jak u dzieci ludzkich – małe owczarki są bystrymi obserwatorami i potrzebują konsekwentnego opiekuna. Należy wprowadzać określone zasady na stałe, jasno wyznaczając granice, co jest dozwolone dla psa, a co nie. Kluczem do sukcesu jest tutaj stanowczość. Oczywiście nie można też zapomnieć o nagradzaniu pozytywnych zachowań czy postępów w „nauce”. Owczarki niemieckie nie mogą być izolowane od innych psów czy ludzi – ich socjalizacja powinna przebiegać w sposób intensywny. W ten sposób zrozumieją bowiem, czym jest życie w stadzie, a my unikniemy w przyszłości rozwinięcia się u psa cech dominatora. Wspólna zabawa i spacery – im będą częstsze, tym silniejszą więź uda nam się z owczarkiem nawiązać. Nie należy przy tym zapominać, by szczeniak zawsze miał poczucie bezpieczeństwa. Lęki są bowiem pierwszym krokiem do zachowań agresywnych.
Szczenięta owczarka niemieckiego z reguły wykazują niezwykłą ciekawość świata, chętnie przebywają z ludźmi, ale też wymagają dyscypliny. Owczarki bardzo łatwo się uczą – niestety dotyczy to zarówno dobrych, jak i złych nawyków. Stąd proces wychowywania psa musi być przemyślany. Warto skorzystać nawet z pomocy specjalnych szkół trenerskich, jeśli jesteśmy niedoświadczeni w tresurze. Zdobyte tam podstawowe wskazówki zdecydowanie pomogą nam w rozwijaniu w szczeniaku cech, które każdy owczarek posiadać powinien, a więc: posłuszeństwa, oddania właścicielowi, odwagi oraz łagodności. Owczarki niemieckie to psy bardzo żywiołowe, jednak nie mogą przebywać w izolacji. Dla prawidłowego rozwoju potrzebują kontaktu z ludźmi, choć należy zaznaczyć, iż nie są specjalnie wylewne. Obecność innych zwierząt jest przez nie akceptowana, zwłaszcza, jeśli zaczniemy je do niej przyzwyczajać już w okresie szczenięcym.
Więcej: http://www.royal-canin.pl/owczarekniemiecki

Previous ArticleNext Article